אינדקס הפורומים של שביל ישראל שביל ישראל
תכנון, ציוד, שותפים, המדריך האדום לשביל ישראל, שבילים ארוכים בארץ
 
 FAQFAQ   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   הרשםהרשם
 פרופילפרופיל   התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיותהתחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות   התחברהתחבר 
המדריך האדום לשביל ישראל ב 25% הנחה - הקליקו כאן
.
המדריך לשבילים ארוכים בישראל ב 25% הנחה - הקליקו כאן
.
קידום שביל ישראל בעולם
תמונות משביל ישראל

איך לדעת אם השק"ש מתאים לשביל, ומה אומר דירוג הטמפרטורה

 
פרסם נושא חדש   הגב לנושא    אינדקס הפורומים של שביל ישראל -> פורום ציוד -> אוהל וציוד שינה
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
Yagil
עכבר השביל


הצטרף: 19 מאי 2009
הודעות: 489הודעהפורסם: ראשון אוג' 30, 2009 7:51 pm    נושא ההודעה: איך לדעת אם השק"ש מתאים לשביל, ומה אומר דירוג הטמפרטורה  הגב עם ציטוט

א. על מי אפשר לסמוך ומי לא?
יש סיפור ידוע, ששמעתי מכלי ראשון, על יבואן ציוד טיולים שטס ליריד ציוד אי-שם. באחד מהדוכנים של יצרן סיני מסויים, הוא ראה שק-שינה נחמד.
"לאיזו טמפרטורה השק"ש מיועד?" שאל היבואן.
"לאיזו טמפרטורה תרצה שיהיה מיועד?" השיב היצרן בשאלה.
ואכן, יש שקי שינה לא מעטים שנראה שהדירוג עליהם אקראי - היצרן קבע מה הוא רוצה שיהיה כתוב על השק-שינה, וזה הדירוג. ככה זה כמעט לגבי כל שק"שי המדבקה - שק"שים שאין להם 'אבא' ומשווקים על ידי חנות זו או אחרת. הם יכולים להיות שק"שים טובים מאוד, אגב, אבל צריך להתייחס בחשדנות לדירוג הטמפרטורה שלהם, ומי שרוצה לחשב את הדירוג האמיתי, צריך להשוות לשק"ש מקביל של חברה ידועה עם חומר בידוד דומה וחומר עטיפה דומה... בקיצור, לא כיף.
הכלל הבסיסי בשקי שינה הוא:
קל, זול ומחמם - בחר שניים משלושה.
שק"ש קל וזול - יש. מחמם וזול - יש. קל ומחמם - בהחלט יש. אבל קשה מאוד למצוא שק"ש שיהיה גם זול,  גם קל כנוצה וגם מחמם. אין הרבה ניסים בעסק הזה.
ב.ואיך נדע מה מתאים?
בתור התחלה, יש את הכלל למעלה וההסברים על מערכת הדירוגים - בהמשך. אבל יש כמה רמזים שיעזרו לכם למצוא האם הדירוג אמין.
- ראשית, כמות הבידוד. החומר המבודד ביותר בעולם הוא פוך מעולה. פוך ממוספר לפי הנפח שכמות מסויימת של פוך תופסת; הטובים ביותר (והיקרים ביותר) מוגדרים כפוך 800 או 850, אף כי כבר היה שק"ש עם פוך 900. יש הטוענים שמעבר ל-800 אין הבדל אמיתי ביכולת הבידוד של פוך.
אם ניקח שק"ש פוך מתוצרת חברה מעולה שמיועד לסביבות ה-0-5 מעלות (ראו בהמשך לגבי הדירוג), נמצא שבד"כ יש בו כמאתיים חמישים עד שלוש-מאות גרם בידוד. שאר המשקל הוא המעטפת. במילים אחרות, אם אתם רואים שק"ש קל משקל שיש לו 160 גרם של בידוד סינטטי - אין שום, אבל שום סיכוי בעולם שהוא יהיה נוח לטמפרטורות כמו 5 מעלות. כל נסיון לרדת במשקל הבידוד ולשמור על יכולת הבידוד דורש ויתורים מסויימים: למשל, שק"ש בלי כובע שמקיף את הראש (כלומר, הראש לא מבודד, תמצאו משהו אחר לכסות אותו) יכול לרדת בכמה עשרות גרמים (אבל עדיין יותר ממאתיים).. שק"ש צפוף להפליא יכול גם לחסוך משקל (אבל לא בטוח שיהיה לכם נוח בו).
- שנית, סוג הבד. אם שק השינה הוא סופר-קל, יהיה לו בדרך-כלל בד סופר-קל: משהו כמו 15 עד 30 דנייר. אם השק"ש מצהיר על עצמו כסופר-קל ומתאים לשביל ישראל, אבל שוקל 600 גרם ויש לו בד 210 דנייר, שכבד הרבה יותר - תתחילו לחשוד.
- שלישית, סוג בידוד.. כבר אמרנו שפוך 800+ הוא הבידוד הטוב ביותר (אבל יקר, וכשהוא נרטב מאבד כמעט את כל יכולת הבידוד שלו). הבעיה עם סוגי הבידוד הסינטטיים היא שיש כל-כך הרבה מהם, שכמעט אי אפשר לדעת מה באמת יש בתוך השק"ש. אבל גם בזה יש סימנים. יש מותגי בידוד מוכרים - Polarguard, למשל, או Primaloft - הידועים כסיבי בידוד מאיכות מעולה (הראשון הוא סיב ארוך, חזק יותר לאורך שנים, השני הוא סיב מיקרופיבר, בד"כ רך יותר). הם כבדים יותר מפוך, אבל יש בסיס טוב להשוואה - רואים סוג בד, כמה בידוד יש, ובודקים מול שקי שינה אחרים עם אותו חומר. במידה ואין מותג מוכר, מנסים לקרוא את תיאור היצרן. כשהוא כותב, למשל, "סיבים חלולים", או 'בעלי ארבעה\שבעה חורים', אפשר כמעט בוודאות לדעת שמדובר בסיבים שמבוססים על טכנולוגיות ישנות של חברת דופונט - Holofill, Hollofill II, Qualofil, ושלמרות שדרוגים שנעשו להם (כי מדובר במשפחה אמינה, עמידה וזולה) אין שום סיכוי שהם יתחרו במשקל בסיב פוך או אחד הסיבים המובחרים הסינטטיים.
(הסבר בסיסי מאוד על סוגי סיבים אפשר למצוא פה:
http://www.bigskyfishing.com/camping-gear/sleeping-bag-insulation.php).
- ורביעית, תכונות.
שרוולי בידוד לצוואר ולריצ'רץ' מוסיפים בידוד. הם גם מוסיפים משקל. עיצוב אסימטרי (יותר מקום לרגליים) מספק רמז. לא הכל אפשר לדעת, אבל שוב - אם יש שק"ש בעיצוב פשוט ויומרות גדולות, יש פה בעיה בדרך-כלל.
אחרי שבודקים ראשונית את תכונות השק"ש, חוזרים לדירוג הטמפרטורה שלו, המופיע לרוב בכמה צורות נפוצות. הראשונה היא התקן האמריקאי (הישן): טמפרטורת מקסימום, טמפרטורת נוחות, טמפרטורת מינימום. איך התקן הזה הושג וכמה הוא אמין? התשובה בסעיף הבא.
ג. התקן האמריקאי (הישן).
רוב חברות שקי-השינה דירגו את שקי השינה שלהם לפי הערכה - חישוב פוטנציאל בידוד של החומרים, לפעמים בתוספת הערכה של פונקציות שונות (שרוול בידוד לצוואר, כיסוי רוכסן מול היעדרו, וכן הלאה).
כמה חברות דירגו לפי מדידות של נסיינים בשטח. יש חברות מקילות יותר, יש מחמירות יותר (לדוגמה, הסטיגמה אומרת שדירוג הטמפרטורה של Marmot מחמיר יותר משל The Norh Face). אבל כל החברות מתבססות בדירוג על סדרת הנחות כדלקמן - שהאדם שישן הוא:
1. גבר (למעט בשק-שינה לנשים, כמובן. נשים בדרך כלל רגישות יותר לקור).
2. בריא\ה,
3. בכושר טוב,
4. אחרי ארוחת ערב טובה,
5. ישנה על מזרון,
6. בתוך אוהל,
7. עם בגדים תחתונים ארוכים (געטקס וגופיה ארוכה, וגם גרביים),
8. עם רגישות ממוצעת לקור.  ו-
9. לא בלילה הראשון בשטח (בלילה הראשון בדרך-כלל יותר סובלים מקור, גם עם שק"ש מצויין. עניין של הסתגלות. הסעיף הזה לא כתוב בדרך-כלל, אבל הוא הנחת יסוד.).
כל סעיף שלא מתאים - מוריד. אתם ישנים בחוץ? השק"ש לא יבודד לאותה טמפרטורה. אתם שמנים מדי\רזים מדי? כנ"ל. לא אכלתם בערב ארוחה מזינה? כנ"ל. אתם ישנים רק עם תחתונים? כנ"ל וכנ"ל.
ד. התקן האירופאי.
בשנים האחרונות נכנס התקן האירופאי (EN 13537, 2005) לשימוש אצל מספר גדל והולך של יצרניות שק"שים, באירופה ובארה"ב ובמדינות נוספות כאחד.
התקן הזה הוא ניסיון ליצור אחידות - הוא נמדד על בובה עם חיישנים בתוך תא קירור, ומספק לא "דירוג" אלא טווח טמפרטורות:
כמופיע בתמונה למטה:

הדירוג מכיל לא פחות מארבע טמפרטורות שונות, אם כי חברות אינן מחוייבות לציין את כולן, ואכן חלקן מציינות רק את שתי האמצעיות.
"הגבול העליון" (Upper Limit) המוגדר כטמפרטורה הגבוהה ביותר שבה גבר בריא יוכל לישון בשק"ש (לגברים) בנוחות ובלי להזיע את נשמתו.
"דרגת נוחות" (Comfort Rating): הטמפרטורה המינימלית שבה אשה (כאמור, רגישה בממוצע יותר מגבר) תוכל לישון לילה שלם בתנוחת שינה רגילה ולהרגיש נוח.
"הגבול התחתון" (Lower Limit): הטמפרטורה המינימלית שבה גבר יוכל לישון למשך לילה שלם בלי לקפוא מקור כשהוא ישן מכווץ.
"מקרה קיצון" (Extreme): הטמפרטורה שבה השק"ש יחזיק אשה מכווצת בחיים בלי לחטוף מכת קור, אבל גם בלי להרגיש נוח, למשך 6-8 שעות של שינה לא מי-יודע מה נוחה.
ככלל אצבע - יש פער של בערך 5 מעלות בין דירוג הטמפרטורה של התקן הישן לחדש בשק"שים של 3 עונות (היינו, כאלה שלרוב מיועדים לטווח טמפרטורה של 0 מעלות עד מינוס 9), כלומר שק"ש של מינוס 7 לפי התקן הישן לרוב הוא בסביבות "דרגת נוחות" של מינוס שתיים. אם כי, כמובן, זה כלל אצבע ולא מדע מדוייק. כלל אצבע נוסף אצל חברות מסויימות הוא שהדירוג הישן דומה פחות או יותר ל"גבול התחתון" בדירוג החדש - אבל לא תמיד.
מה שבטוח, אף פעם אל תקנו שק"ש לפי טמפרטורת האקסטרים שלו  - זה לא כיף, זה לא נוח, וזה מעיד בעיקר שאיזה מוכר ניסה כנראה לעבוד עליכם.
איך *כן* להשתמש בדירוג הטמפרטורה בצורה מועילה?
תעשו חשבון של הטמפרטורות הממוצעות והמינימליות שאתם תיתקלו בהם, כמה אתם רגישים לקור, והאם אתם מתכוונים לישון באוהל או בחוץ. זה ייתן לכם מושג סביר יותר ביחס לדירוג הנדרש, בייחוד לפי התקן האירופאי. וכמובן, כדאי לחפש ביקורות משתמשים שילמדו אתכם על יתרונות וחסרונות השק"ש. אם אתם קוראים אנגלית, בד"כ תמצאו משהו. כי, בסופו של דבר, בחירת שק"ש תלויה בהמון גורמים, והיא לא מדע מדוייק, כבר אמרתי?


נערך לאחרונה על-ידי Yagil בתאריך שני ינו' 16, 2012 12:25 pm, סך-הכל נערך 3 פעמים
חזרה למעלה
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית
עכבר שביל
עכבר השדה


הצטרף: 03 מאי 2009
הודעות: 92


מיקום: בית שאן

הודעהפורסם: ראשון אוג' 30, 2009 8:03 pm    נושא ההודעה: שיחקת אותה הגב עם ציטוט

כל הכבוד ידידי שיחקת אותה על המחקר אך השאלה מה אומרים שאר העכברים האם מישהו יקח על עצמו להסתובב עם מד טמפרטורה במשך שבוע ולבדוק ת'כלס בשטח? אני מתכוון באקלים של ארצנו ....
חזרה למעלה
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\
Yagil
עכבר השביל


הצטרף: 19 מאי 2009
הודעות: 489הודעהפורסם: ראשון אוג' 30, 2009 9:41 pm    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

לא צריך מדחום, תחזית מספיקה -
אבל, כמובן, צריך גם להבין את השפעת הלחות והרוח על הדירוג, והכי מעניין -
לזכור שבתנאים מסויימים, הטמפרטורה על הקרקע לפעמים נמוכה בכמה מעלות מהטמפרטורה בגובה מטר-שניים!
חזרה למעלה
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית
Bram
עכבר הכפר


הצטרף: 06 מאי 2009
הודעות: 28


מיקום: Kfar Veradim

הודעהפורסם: שלישי ספט' 01, 2009 9:01 pm    נושא ההודעה: שק'"שים הגב עם ציטוט

סתם הערה לסדר (אני אוהב לנג'ס..)
השק"ש לא מחמם, הוא מבודד.
חוצמזה, הסקירה נראית מקצועית ומקיפה.
בנפרד: עדיין לא ברור לי מה יותר קל, שק"ש קל + ציפה לעומת שק"ש עבה ואיכותי. צריך פעם לבדוק.
חזרה למעלה
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית
Yagil
עכבר השביל


הצטרף: 19 מאי 2009
הודעות: 489הודעהפורסם: רביעי ספט' 02, 2009 7:01 am    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

אכן, השימוש ב'מחמם' היה לתפארת המליצה.
בכל אופן, לגבי 'מה מחמם יותר' - זה כמובן תלוי בקומבינציה. לכל ציפה יש דירוג טמפרטורה משלה (למשל, ציפת המשי שלי באופן תיאורטי מוסיפה 5 מעלות צלזיוס לדירוג של השק"ש) אבל מקובל שהדירוגים האלה אופטימיים למדי. זה אומר, שאם תיקח שק"ש לאפס מעלות וציפת משי, או שק"ש למינוס 5 מעלות, בד"כ האחרון יהיה לפחות מבודד באותה רמה, ואולי קצת יותר.
חזרה למעלה
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית
Jak vogel
עכבר העיר


הצטרף: 18 אפר' 2016
הודעות: 6הודעהפורסם: שלישי אפר' 19, 2016 4:55 pm    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

מאוד יפה ומסכם

חזרה למעלה
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\
הצג הודעות מלפני:   
פרסם נושא חדש   הגב לנושא    אינדקס הפורומים של שביל ישראל -> פורום ציוד -> אוהל וציוד שינה כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
עמוד 1 מתוך 1

 
קפוץ אל:  
אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע בסקרים בפורום זה

Card File  Gallery  
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Create your own free forum | Buy a domain to use with your forum
שביל ישראל